Władza rodzicielska – Prawo rodzinne Szczecin
Co kryje się pod pojęciem władza rodzicielska? To prawa i obowiązki związane z wychowaniem małoletniego dziecka. Innymi słowy, to całe spektrum decyzji podejmowanych każdego dnia przez rodziców. To prawa, ale także obowiązek stałej codziennej pieczy nad dzieckiem. Dbanie o jego prawidłowy rozwój i wychowanie. Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, którzy zobowiązani są do wspólnego jej wykonywania, mając na uwadze wyłącznie dobro dziecka. Z chwilą ukończenia przez dziecko osiemnastych urodzin władza rodzicielska nad nim ustaje.
Polski ustawodawca przewidział wiele sytuacji, w których sąd ingeruje we władzę rodzicielską każdego z rodziców. Sąd może w orzeczeniu ograniczyć albo zawiesić wykonywanie władzy rodzicielskiej. Możliwe jest również pozbawienie rodzica władzy rodzicielskiej.
Kiedy Sąd ograniczy władzę rodzicielską?
Z ograniczeniem władzy rodzicielskiej mamy do czynienia w dwóch sytuacjach. Rozstrzygnięcie to inicjować może wniosek rodzica, wówczas ograniczenie nie ma charakteru penalnego, a wyłącznie ułatwia podejmowanie decyzji w zakresie wychowania w sytuacji utrzymującego się po rozstaniu konfliktu rodziców. Sąd działając z urzędu ogranicza władzę rodzicielską jeżeli wymaga tego ochrona małoletniego. Najczęściej Sąd działa wówczas wskutek zawiadomienia o nieprawidłowościach w wykonywaniu obowiązków rodzicielskich przez rodziców złożonego przez policję, szkołę, szpital
Jak wygląda sprawa o ograniczenie praw rodzicielskich w Sądzie w Szczecinie?
Podobnie jak w innych sprawach z zakresu prawa rodzinnego Sąd podejmuje decyzję w zakresie ograniczenia władzy rodzicielskiej po przeprowadzeniu szczegółowego postępowania dowodowego. Najczęściej Sąd wysłuchuje świadków, sięga po opinie biegłych psychologów, przeprowadza wywiady środowiskowe w miejscu zamieszkania rodzica i dziecka. Naczelną zasadą każdego postępowania dotyczącego małoletnich dzieci jest ochrona ich dobra. Sąd nie kieruje się interesem rodziców, a wyłącznie dąży do uregulowania władzy rodzicielskiej zgodnie z dobrem dziecka.
Ile trwa sprawa o ograniczenie władzy rodzicielskiej w Sądzie w Szczecinie?
Sprawa o ograniczenie praw rodzicielskich trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy. Jeżeli któraś ze stron zdecyduje się na zaskarżenie orzeczenia Sądu I instancji, postępowanie zakończy się wydaniem prawomocnego orzeczenia zazwyczaj w ciągu dwóch lat. W przypadku dużego stopnia skomplikowania sprawy warto rozważyć skorzystanie z pomocy dobrego i doświadczonego adwokata ze Szczecina mającego doświadczenie w sprawach rodzinnych.
Władza rodzicielska a kontakty
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że wykonywanie władzy rodzicielskiej pozostaje zupełnie odrębnym zagadnieniem od kwestii uprawnienia do kontaktów z dzieckiem. Możesz zostać pozbawiony władzy rodzicielskiej wobec dziecka, ale nie zwalnia Cię do z obowiązku utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Chyba że sąd opiekuńczy na mocy prawomocnego orzeczenia takiego uprawnienia Cię pozbawił.
Władza rodzicielska w sprawie o rozwód.
W sprawie rozwodowej Sąd zobowiązany jest orzec o najważniejszych sprawach dotyczących dzieci, a mianowicie rozstrzyga o władzy rodzicielskiej, alimentach, kontaktach, miejscu zamieszkania dziecka. W mojej praktyce występując na co dzień w sprawach rozwodowych w Szczecinie bardzo często spotykam się z żądaniem jednego z rodziców o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Wynika to z konfliktu pomiędzy rodzicami, niezrozumienia potrzeb dziecka, a także braku gotowości do współpracy z drugim z rodziców. Bez wątpienia zatem warto w tak ważnej kwestii, jak władza rodzicielska, skonsultować się z doświadczonym pełnomocnikiem.